img

Karavan Alma Hayali Kuran Herkesin Yaptığı Hatalardan Bazıları

img

Karavan Alma Hayali Kuran Herkesin Yaptığı Hatalardan Bazıları

Karavanla seyahat etmek pek çok kişinin hayali. Özellikle yurt dışında çok popüler olan karavan turizmi, ülkemizde de son dönemde iyice popüler oldu. Kimi zaman 5 yıldızlı otellerden bile daha lüks olabilen karavanlarla seyahat son derece keyifli. Mobil ev görevi gören karavanlarla dünyayı dolaşanlar bile var. Peki karavan alırken nelere dikkat etmelisiniz? 

1. Alabileceğiniz en büyük karavanı almak zorunda değilsiniz

Karavanınızda oldukça fazla zaman geçireceğinizi düşünürsek, rahat olmak istersiniz. Çok küçük bir şey seçmek seyahatinizin konforunu bozabilir. Ancak bu, alabileceğiniz en büyük karavanı almanız gerektiği anlamına gelmez. Daha küçük bir aracın sürülmesi ve park edilmesi daha kolaydır. Ayrıca, birçok milli parkta, otoyolda ve daha pek çok yerde uzunluk kısıtlamaları var. Bu nedenle karavanınızın boyutunu seçerken tüm bu detayları aklınızda bulundurmanızda fayda var. Özellikle otoyollardaki boyut sınırları araştırın ve buna göre bir model seçmeye özen gösterin.

2. Taşıma kapasitesini kontrol etmeniz gerekli

Karavanlar büyük olduğu için, içine sığdırabileceğiniz her şeyi kolayca taşıyabileceklerini düşünebilirsiniz. Genellikle karavan ne kadar büyükse o kadar çok yük taşıyabileceğini düşünebilirsiniz. Ancak tüm karavanlar tasarımlarına bağlı olarak farklı özelliklere sahip. Her birinin ise yük taşıma kapasitesi farklı. Kapasitesinden daha fazla yük taşımaya zorlamak karavanınıza zarar verebileceği gibi karayollarında ceza kesilmesine de neden olabilir. Bu nedenle karavan alırken, ihtiyacınız olan taşıma kapasitesine göre seçmek gerekli.

3. Karavanınızı aracınızla çekecekseniz, çekme kapasitesini göz önünde bulundurmalısınız

Pek çok kişi karavanlarını kişisel araçlarına bağlıyor ve çekiyor. Ya da bunun için bir römork kullanıyor. Eğer bir römork satın almayı düşünüyorsanız ya da karavanınızı otomobilinizle çekecekseniz mutlaka onların çekme kapasitesini de göz önünde bulundurun. Aracınızın çekme kapasitesi için çok ağır bir karavan satın almamaya dikkat edin. Bir römork satın almayı planlıyorsanız, mevcut aracınızın ağırlığı çekecek donanıma sahip olduğundan emin olun. Değilse, yeni bir çekici araç için bütçe ayırmanız veya farklı bir karavan türü düşünmeniz gerekebilir.

4. Size uygun iç tasarımı seçmelisiniz

İlk kez karavan kiralarken ya da alırken, istediğiniz iç tasarımı düşünmeniz gerçekten önemli. Örneğin, çocuklar için ayrı alanlara ihtiyaç duyan bir aile misiniz? Yanınızda büyük eşyalar getiriyor musunuz? Açık konsepti seviyor musunuz yoksa farklı yaşam alanları mı istiyorsunuz? Tüm bunları detaylıca düşünüp karar vermeniz sizin için çok daha iyi olacak.

Yazının tamamına ve orijinal haline https://listelist.com/karavan-secerken-dikkat-edilmesi-gerekenler/ linkinden ulaşabilirsiniz. Linkteki yazıdan derlenmiştir.

docxfilePDF